1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

1. Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin Savaştığı Cephelerin Haritası

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Tarihte biz Türkler için büyük onur ve şeref bırakan Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşında mücadele verdiği cepheler birden fazladır, Tarihçilerin verdiği bilgiye göre Osmanlı Devletinin savaşa katılmasıyla 1. Dünya savaşında cephe sayısı artmış ve savaş alanı bir hayli genişlemiştir.
  [​IMG]
  Birçok cephede savaşmak zorunda kalan Osmanlı ordusu harekat planının temelini ittifak Devletlerinin Avrupa'daki yükünü hafifletmek oluşturuyordu. Bu plan doğrultusunda Türkler, Doğuda Kafkasya Cephesinde, Güneyde Hicaz, Yemen, Mısır, Irak, Suriye, Filistin cephelerinde, Batıda ise Galiçya, Romanya, Makedonya cephelerinde ayrıca Çanakkale Cephesinde olmak üzere dört cephede birden savaşmak zorunda kalmıştır. Bu cephelerden Kafkas ve Kanal cepheleri taarruz cephelerini oluştururken; Çanakkale, Hicaz, Yemen, Irak, Suriye ve Filistin cepheleri savunma cepheleridir. Galiçya, Romanya ve Mekadonya cepheleri ise yardımcı cepheleri oluşturmuştur.

  1. Dünya savaşında Osmanlı Devletinin savaştığı cephelerin haritası şu şekildedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Boyut:
   91,7 KB
   Okunma:
   7.392
 2. g

  güzide Yeni Üye

  Osmanlı bir çok cephede çok başarılı olmuş bu kadar düşmana anca bu kadar dayanılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş