1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

0-3 Yaş Döneminin Gelişim Özellikleri ve Uygun Anne Baba Tavrı

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Yeni doğan bebek gelişimsel olarak ilk yıllarda çok hızlı büyümektedir. Bu dönemde bebek yetişkin denetimi olmadan gelişimini sürdürememektedir; bu nedenle size ihtiyaç duymaktadır. Fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için birtakım refleksif davranışlar gösterir; bu davranışları zaman içinde sizde öğrenerek bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmektesiniz.

  Bir anne baba olarak bu dönemde çocuğunuzun beslenmesi, uykusu ve temizliğine önem gösterdiğiniz kadar bebeğinize şefkat göstermeye de özen göstermelisiniz.

  Bebeklik döneminde sevgi görmeyen çocuk zaman geçtikçe bu yoksunluğu fiziksel ve duygusal olarak çevresine yansıtabilmektedir. Bebeğin ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılamanız onun dünyaya güven duymasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle bebek dış dünya ile kolay bir şekilde iletişim kurabilir ve güven duygusu geliştirir. Kendisine bakan, sevgi ile ilgi gösteren bireyler gibi yani sizin gibi bir birey olma eğilimi gösterir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş